Kuidas valida oma longboardide rattaid, laagreid, truck’e jms? Mida tähendavad kõik need numbrid?

RATASTEST:

Duromeeter/duro  – on mõõt, mis näitab ratta kõvadust. Mida peab siinkohal aga teadma on see, et sama duromeetriga rattad võivad käituda erinevalt – sõltuvalt ratta läbimõõdust, kujust ja erinevate tootjate uretaani (ratta materjali) segust.

Duromeeter mõjutab ratta vastupidavust, haardejõudu, kiirust. Jäigemad rattad veerevad kiiremini ja peavad kauem vastu, sealjuures on aga haare teekattega viletsam ja longboard libiseb kergemini. Pehmed rattad võivad küll veereda aeglasemalt  (kuigi seda ei pruugi alati tunda), aga sõitjal on laua üle parem kontroll. Seega on suure kiiruse juures kurvide võtmine  pehmemate ratastega kindlam. Jäikade ratastega on aga parem libistada/driftida.

DURO:

 

duro tabel

 

70-80a – on oma pehme segu tõttu ideaalsed kiireks sõiduks. Rataste haare teekattega on hea ja kurvides käitub longboard suure kiiruse juures kindlalt.

80-85a – on vabasõidu rattad. Omavad piisavat haaret, kuid võimaldavad ka libistamist/driftimist.

85-99a – on tehniliseks sõiduks ideaalne. Võimaldab libistada/driftida ja seda pikema aja vältel, kui pehmema seguga rataste puhul.

RATTA LÄBIMÕÕT:

58-70mm – tehniline sõit, trikitamine, libistamine/driftimine

70-76mm – vabasõit, kurvitamine

75mm + – mäest laskumine/ kiirem sõit.

 

RATTA PROFIIL:

Ratta profiil mõjutab  longboardi sõiduomadusi rohkem, kui võiks arvata. Ratta kontaktpind on  ratta laius, ala mis puutub maapinnaga kokku.

Mida suurem on kontaktpind, seda lühem on külglibisemine. Kitsad rattad on paremate libisemisomadustega, kuid kuluvad läbi kiiremini.

 

RATTA SERVAD:

Teravad/kandilised servad tagavad hea pidamise.

Teravate/kandiliste servadega rattad aeglustavad külglibisemise korral longboardi hoo kiiremini maha.

Ümarate ja lõigatud raadiusega servadega rattad võimaldavad lihtsamat külglibisemist ja paremat tunnetust.

 

LAAGRITEST:

 

Klassikalised laagrimõõdud on:

laagrimõõdud

 

 

Ühel rattal on 2 laagrit, seega tavapärases komplektis on 8 laagrit.

ABEC (Annular Bearing Engineers Commitee) klassifikatsioon:

Tihtipeale iseloomustatakse rula, tõukeratta, rulluiskude, longboardide vms ratta laagreid nende väärtuse järgi. Laagrite kategooriad on järgmised:  ABEC 1; ABEC 3; ABEC 5; ABEC 7; ABEC 9. ABEC määrab tegelikkuses ära laagri kooste kvaliteedi – täpsuse, suuruse, tolerantsi, geomeetria, müratugevuse jms. ABEC’i  klassifikatsiooni alusel  saab tootja toota ja kasutaja võrrelda ja valida õige laager  õigele seadmele.  ABEC’i väärtus annab meile  esmase ettekujutuse, kui hea/halb laager on.

Mida kõrgem on ABEC’i number, seda täpsemalt on laager valmistatud. Täpsus on aga omakorda vajalik seadmete puhul, mis töötavad kõrgete pööretega. Näiteks ABEC 7-9 laagreid kasutatakse seadmete puhul, mis liiguvad 20-30 000 pööret minutis. 54 mm rattaga rula sõidukiiruseks 20 000 pöörde juures oleks umbes  200 km/h. Seega ABEC’i kategooria annab meile küll teatava ülevaate, aga pole laagri valikul kindlasti ainsaks kriteeriumiks.

Eeskätt rula ja longboardi laagritele orienteeritud tootjad ei pruugi alati  ABEC’i kategooriaid kasutada, kuna on välja töötanud laagrid, mis on spetsiifiliselt mõeldud ruladele ja longboardidele, rulluiskudele jms,  mitte tööstuslikele seadmetele!

 

ERINEVAD LAAGRITE TÜÜBID:

Terasest laagrid:

Tavaliselt on enamik laagritest valmistatud terasest. Tihti on rusikareegliks,  et mida kallim laager, seda kvaliteetsem. Odavamate laagrite puhul kasutatakse odavamat toorainet. Kallimatel laagritel on tavaliselt  vastupidavamast materjalist tihendid, paremast metallist kuulid jne.

Keraamilised laagrid:

Keraamilised laagrid on uskumatult sujuvad, väga väikese hõõrdega ega paisu kuumaga. Keraamilised laagrid on kõrgkvaliteetsed ning vajavad vähem hooldust, kui  terasest laagrid. Teisalt on keraamilised laagrid tunduvalt kallimad.

Kokkuvõtteks:

Laagrite valik oleneb sellest, kui palju longboardiga sõidad, mida oma laualt ootad, ja loomulikult, kui palju oled nõus laagritele kulutama. Tavasõitjale piisab ABEC-5 klassi laagritest ja kõik, mis on ABEC-5 klassist kõrgemal, võib osutuda ka lihtsalt lisakuluks. Õige ja hea laagri leiab tihtipeale vaid proovides ja katsetades. Kogemusele tuginedes võib öelda, et mõne tootja abec 3 on teise tootja abec 5 või abec 7 vääriline. Leidub ka tootjaid kelle laagrid ei oma abec klassifikatsiooni ja on puhtalt välja töötatud rulatajate vajadusi silmas pidades. Kui aga tahad parimat ja oled nõus katsetama, proovi ka keraamilisi laagreid.

 

LAAGRITE LISAVIDINAD:

laagrid

 

 

Laagrite tugiseibid:

Tugiseibide peamine eesmärk on vähendada pingeid ja hoida laagreid õiges asendis. Tugiseibid ei ole kohustuslikud, kuid parandavad veeremist, teevad kurvide võtmise  sujuvamaks ja pikendavad laagrite eluiga.

Seibid:

(Kiirus) seibid on üliõhukesed seibid mis käivad 1. enne mutrit  ja 2. telje otsa ning nende ülesandeks on vähendada hõõret mutri/telje ja laagri vahel.